با دستور رئیس جمهوری
تابناک- در شصت و سومین برنامه افتتاح جهش تولید در آئینی ویدئو کنفرانسی با حضور حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری روز پنجشنبه طرح تفکیک C۲پالایشگاه پارسیان سپهر در شهرستان عسلویه استان بوشهر آغاز شد.
کد خبر: ۹۵۶۲۷۵
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱ 15 April 2021

به گزارش خبرگزاری تابناک از بوشهر، مدیرعامل گروه توسعه انرژی تدبیر در این آئین گفت: عملیات اجرایی این پروژه در سخت ترین شرایط تحریمی کشور آغاز و به پایان رسید در فشار حداکثری که رئیس جمهور سابق آمریکا تصور می کرد می تواند مانع از فعالیت مردم ایران شود آغاز و در همان فشار حداکثری مراحل اجرایی پیش راه اندازی عملیاتی و افتتاح آزمایشی انجام شد.

پرویز راحت اضافه کرد: این پروژه با مجوز دولت تدبیر و امید با پیشنهاد وزیر نفت و تائید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام و با سرمایه گذاری ستاد توسط هلدینگ توسعه انرژی تدبیر و با گشایش اولین اعتبار اسنادی در سال ۱۳۹۵ آغاز شد.

وی ادامه داد: تکمیل این پروژه در سال تولید، پشتیبانی ها  و مانع زدایی ها بیانگر عزم و اراده قوی نظام جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد اهداف خود است. 

راحت یادآورشد: این پروژه با دریافت سالانه ۳.۳ میلیون تن مواد میانی پتروشیمی این مواد را از پالایشگاه مهر دریافت و تبدیل به ۱.۳ میلیون تن اتان برای واحدهای الفین پتروشیمی، یک میلیون تن میعانات گازی شیرین و ۶۰۰ هزار تن پروپان، ۴۰۰ هزار تن بوتان این بخش در عسلویه انجام می شود و این محصولات با احتساب قیمت فعلی بازار سالانه بیش از یک میلیارد دلار ارزش دارد. 

مدیرعامل گروه توسعه انرژی تدبیر گفت: سرمایه گذاری انجام شده در این پروژه حدود یک میلیارد دلار بوده است و در نتیجه درآمد سالانه در مدت یک سال سرمایه گذاری را پاسخ می‌دهد.

وی بیان کرد: فرآورده های استحصال شده در این پروژه قبل از افتتاح این پروژه به صورت سوخت در شبکه گازی کشور به مصرف سوخت می رسیده و الان با احتساب این فعالیت انجام شده هم محیط زیست و هم ارزش اقتصادی بالایی را برای کشور ایجاد کرده است. 

راحت  با بیان اینکه این پروژه از مصادیق واقعی اقتصاد مقاومتی است  افزود:ستاد اجرایی فرمان امام از ابتدا تاکید داشتند که این پروژه با حداکثر ساخت داخل و اجرای داخل توسط متخصصان داخلی ، پیمانکاران سازندگان و صنایع داخلی انجام شود. 

وی ادامه داد: با استفاده از ۲۵۱ سازنده در ۱۸ استان و ۲۵۷ پیمانکار داخلی و بیش از ۶۰ درصد ساخت داخل و استفاده از بهترین تجهیزات و تکنولوژیهای روز دنیا این پروژه به بهره برداری رسیده است. 

در شصت و سومین برنامه افتتاح جهش تولید که روز پنجشنبه به صورت ویدئو کنفرانسی با حضور حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، بهره‌برداری از طرح‌های ملی صنایع پتروشیمی وزارت نفت شامل طرح استحصال C۲ پالایشگاه پارسیان سپهر در شهرستان مهر استان فارس، طرح تفکییک C۲پالایشگاه پارسیان سپهر در شهرستان عسلویه استان بوشهر، نخستین واحد تولید کاتالیست پلی پروپیلن کشور و نخستین واحد تولید پلی اتیلن سنگین تکنولوژی CX کشور در شهرستان شازند با سرمایه گذاری یک هزار و ۲۳ میلیون دلار و ۸۵۰ فرصت شغلی انجام شد.

انتهای پیام/

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار