معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر از آماده برداشت بودن گیاه تخم کتان از اراضی استان خبر داد و گفت: از هفته آینده برداشت محصول تخم کتان در استان بوشهر آغاز خواهد شد.
کد خبر: ۱۱۶۶۶۲۶
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۴ 12 May 2024

به گزارش تابناک بوشهر؛ کبری توکلی با اشاره به اهمیت رعایت اصول تناوب زراعی بویژه در اراضی دیم استان بوشهر و در تناوب با گندم اظهار داشت: امسال در راستای اهداف طرح جهش تولید در دیمزار‌ها و با مشارکت مطلوب کشاورزان در این طرح، در ۲ شهرستان گناوه و دشتستان به کشت تخم کتان جهت کاشت الگویی اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: گیاه تخم کتان (فالاریس) یا علف دانه قناری که به اشتباه به آن کتان گفته می‌شود، گیاهی است از خانواده گندمیان با مصارف دارویی و غذای طیور که امید است با توجه به استقبال خوب کشاورزان و نیاز آبی کم و مقاوم بودن به شوری در سال آینده سطح زیر کشت این محصول ارزشمند و کم توقع در استان افزایش یابد.

توکلی افزود: کشت کتان در استان بوشهر همزمان با کشت گندم و جو و سایر دانه‌های روغنی تا اواخر آبان ماه انجام می‌شود.

وی گفت: بذر مورد نیاز کشت کتان حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم در هکتار است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان افزود: برداشت تخم کتان بلافاصله پس از برداشت گندم شروع می‌شود، همچنین برداشت این محصول می‌تواند با کمباین‌های معمولی انجام شود.

توکلی بیان کرد: عملکرد کتان حدود یک و نیم تن در هکتار است که امسال با وجود خشکسالی حادث شده در استان، با انجام آبیاری‌های تکمیلی به موقع توسط کشاورزان، عملکرد قابل قبولی پیش بینی خواهد شد و هر کیلو ۱۲۰ هزار تومان امسال پیش بینی قیمت است.

برچسب ها: بوشهر
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار