مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: پالایشگاه‌های سیزده‌گانه پارس جنوبی با ثبت بیشترین استفاده از قطعات و تجهیزات سازندگان داخلی، توانست رتبه نخست کشور را در میان زیرمجموعه‌های وزارت نفت به خود اختصاص دهد.
کد خبر: ۱۱۶۶۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۲ 10 May 2024

به گزارش تابناک بوشهر؛ احمد باهوش بیان کرد: مهندسی معکوس نیروی انسانی متخصص پارس جنوبی و میدان دادن به دانش‌بنیان‌های کشور سبب شده بسیاری از قطعات اساسی این مجتمع راهبردی در ایران ساخته شود.

وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۱۰ شرکت دانش بنیان و سازندگان داخلی با این مجموعه مشارکت فعال داشته اند گفت: در سالی که گذشت، ۹۰ درصد از نیاز‌های ضروری پالایشگاه‌های سیزده گانه را از سوی شرکت‌های دانش بنیان و سازندگان ایرانی تامین کردیم.

باهوش افزود: کسب رتبه نخست استفاده از اقلام راهبردی ساخت بار اول و دانش‌بنیان نشانه حمایت تمام‌قد این مجتمع از جوانان خلاق و نوآور در شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدکنندگان ایرانی است.

وی اظهار داشت: اکنون مجتمع گاز پارس جنوبی به مرکز خلاقیت، نوآوری و پویایی در سطح وزارت نفت تبدیل شده و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان می‌توانند با شناسایی نیاز‌های مهم و راهبردی این مجموعه عظیم مسیر شکوفایی و پیشرفت خود را هموارتر کنند.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی افزود: با تلاش متخصصان و کارکنان کارگاه مرکزی این مجموعه در سالی که گذشت با شعار «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» موفق به داخلی‌سازی و مهندسی معکوس نزدیک به یک هزار و ۱۴۰۰ قطعه و تجهیزات شده‌اند که پیش از این وارداتی بوده است.

باهوش معتقد است فراهم‌سازی شرایط توسعه ساخت داخل مجموعه‌ای از مزیت‌ها را برای کشور به ارمغان می‌رود که سلسله‌وار به یکدیگر متصل هستند، همچنین توجه به توان کارکنان خلاق، نوآور و مبتکر و منابع ارزشمند درون مجتمع گاز پارس جنوبی، تحقق تولید پایدار و داخلی‌سازی قطعات و تجهیزات را تسهیل کرده و این مسیر با قوت ادامه خواهد داشت.

وی عنوان کرد: پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی در سال ۱۴۰۲، بیش از ۲۲۵ میلیارد و ۴۰۲ میلیون مترمکعب خوراک از سکو‌ها دریافت کرده و از این میزان دریافت بیش از ۱۹۶ میلیارد و ۱۰۹ میلیون متر مکعب گاز شیرین سازی شد و به خط سراسری تزریق شد.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی به ارسال خوراک به پتروشیمی‌های مستقر در منطقه در سال گذشته نیز اشاره کرد و افزود: در سالی که گذشت، ۲ میلیارد و ۷۵۷ میلیون مترمکعب خوراک به پتروشیمی پارس، ۱ میلیارد و ۸۹۳ میلیون متر مکعب خوراک به پتروشیمی بوشهر و ۱ میلیارد و ۴۱۶ میلیون مترمکعب خوراک تحویلی به پتروپالایش کنگان تحویل داده شد.

باهوش به اتان تحویلی به پتروشیمی‌های جم، کاویان و مروارید نیز در بازه زمانی یک سال گذشته نیز اشاره و عنوان کرد: مجموع اتان تولیدی و تحویلی به پتروشیمی‌های جم، کاویان و مروارید در سال ۱۴۰۲، بیش از ۲ میلیون تن بوده است.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی به تولید پروپان و بوتان سراسر پالایشگاه‌های سیزده‌گانه این مجموعه در بازه زمانی یک سال گذشته اشاره کرد و افزود: با همت، تلاش و نوآوری متخصصان و کارکنان پالایشگاه‌های سیزده‌گانه در سال ۱۴۰۲ بیش از ۴ میلیون تن پروپان و بیش از ۳ میلیون تن بوتان نیز تولید شده است.

وی به تولید محصول گوگرد دانه‌بندی شده مرغوب پالایشگاه‌های مجتمع در سال گذشته نیز اشاره و اظهار داشت: از ابتدا تا انتهای سال ۱۴۰۲ بیش از ۶۴۰ هزار تن گوگرد مرغوب دانه‌بندی شده تولید شده است.

باهوش در ادامه به تولید میعانات گازی اشاره و عنوان داشت: با انجام اقدامات شاخص و برنامه‌ریزی دقیق در سال گذشته، بیش از ۲۴۹ میلیون بشکه میعانات گازی تولید و این مهم در چرخش اقتصادی کشور نقش بسیار موثری داشته است.

برچسب ها: بوشهر
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار