عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی : پتروشیمی ها نقش موثری در شکستن تحریم‌ها و صادرات محصولات غیرنفتی ایفا کرده اند که باید برای پویایی بیشتر این صنایع تلاش شود.
کد خبر: ۹۹۸۴۱۴
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷ 03 October 2021

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در بازدید اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از عسلویه با تاکید بر رفع مشکلات صنایع پتروشیمی اظهار داشت: یکی از مشکلات پتروشیمی‌ها نوسانات قیمت و تفاوت قیمت اعلام شده نسبت به قیمت فروش محصول در خارج از کشور است که باید دولت قیمت نهایی را بپذیرد در حالی که این گونه نیست.

وی به تصویب شدن قانون سختی کار در مجلس اشاره کرد و افزود: پتروشیمی‌ها نیز باید از این قانون بهره‌مند شوند، زیرا در این منطقه آلودگی، رطوبت و گرما به شدت بالاست. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان‌های مرتبط باید این موضوع را بررسی کنند، زیرا یکی از مشکلات مهم در صنعت پتروشیمی است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و مسئول فراکسیون دیپلماسی اقتصادی در مجلس هم گفت: ۴۰ درصد صنایع پتروشیمی در استان بوشهر مستقر هستند که خوراک بسیاری از صنایع پایین دستی را نیز تامین می‌کنند.

مهدی عسکری افزود: سهم این پتروشیمی‌ها در تامین خوراک و مواد اولیه در صنایع پایین دستی یک سهم تعیین کننده است یعنی به جز ارزآوری نقش پیشران و صنعت مادر را هم در زمینه بسیاری از پتروشیمی‌ها در مناطق دیگر کشور ایفا می‌کنند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر صنایع پتروشیمی به خوبی در عسلویه توسعه یافته است، اما بحث مسئولیت اجتماعی صنایع مطرح است که وقتی مستقر می‌شوند محدودیت‌هایی برای مردم به لحاظ آلایندگی ایجاد کرده و سبک زندگی آن‌ها را تغییر می‌دهند پس به همان نسبت برای اهالی باید سود داشته باشند.

دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی هم گفت: هر چند در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ تولید، صادرات و ارزآوری افزایش یافته، اما مشکلاتی نیز داشته ایم و آن مصوبه مجلس در سال جاری است که برای صادرات محصول خام و نیمه خام مالیات تعیین شده است.

احمد مهدوی با اشاره به اینکه زمانی دنبال جایزه صادراتی بودیم، اما حالا برعکس شده است افزود: اگر محصولی در کشور قابلیت تبدیل به یک محصول با ارزش افزوده بالاتر را دارد تعیین مالیات برای آن مشکلی ندارد و اگر آن را صادر کردیم آن را باید به عنوان نیمه خام در نظر گرفت، اما اگر قابلیت تبدیل نداشته باشد نباید برآن مالیات تعیین شود و مجلس باید این موضوع را اصلاح کند.

در سفر کمیسیون صنایع و معادن مجلس به عسلویه مشکلات و موانع تولید در پتروشیمی‌های کاویان، جم، پردیس و نوری بررسی شد. آشنایی با ظرفیت‌های مجتمع‌های پتروشیمی کشور و بررسی چالش‌های پیش روی پتروشیمی‌ها از جمله اهداف این بازدید بود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار