استاندار بوشهر گفت: مرحله نخست دو طرح آب‌شیرین‌کن به ظرفیت ۱۷ هزار و ۳۵ هزار مترمکعب در بوشهر و آب شیرین کن هزار مترمکعبی جزیره شیف با هزار میلیارد ریال اعتبار امسال به بهره‌برداری می‏‌رسد.
کد خبر: ۹۹۳۲۱۶
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۷ 12 September 2021

عبدالکریم گراوند در بازدید خبرنگاران از طرح‌های آب‌شیرین کن شهرستان بوشهر افزود: آب‌شیرین کن بوشهر با ظرفیت ۳۵ هزار مترمکعب در شبانه‌روز اکنون روند اجرایی مطلوبی دارد، اما در چند وقت اخیر مواردی همچون منابع مالی، ارزی، افزایش قیمت‌ها و هزینه‌ها از موانع جدی در کاهش سرعت مطلوب اجرای طرح بوده است.


وی بیان کرد: اکنون با رایزنی‌های صورت گرفته مشکلات گمرکی این طرح در ترخیص تجهیزات مورد نیاز برطرف شده که با این شرایط پیش‌بینی می‌شود ماه‌های آینده مرحله نخست آن به ظرفیت ۱۰ هزار مترمکعب وارد مدار تولید و اتصال به شبکه آبرسانی شود.


گراوند افزود: بخشی از مشکلات این طرح به سرمایه‌گذار برای تأمین منابع مالی است و ارتباطی با سیستم‌های اداری ندارد.


وی گفت: در این ارتباط چنانچه در تامین منابع مالی وقفه‌ای ایجاد نشود تا ۲ ماه آینده مرحله نخست طرح آب‌شیرین کن ۳۵ هزار مترمکعبی بوشهر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.


استاندار بوشهر افزود: با توجه به اینکه هواشناسی پاییز را خشک پیش‌بینی کرده امید می‌رود افتتاح مرحله نخست این طرح به کمک منابع آب آشامیدنی استان بیاید.


گراوند گفت: اکنون در مرکز استان ۲۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب آب از آب‌شیرین‌کن تولید می‌شود که با افتتاح طرح ۱۷ هزار مترمکعب تولید آب به ۴۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز افزایش می‌یابد که با توجه به وجود زیرساخت‌های لازم قابل توسعه است.


وی افزود: انتظار است با تکمیل طرح‌های آب‌شیرین‌کن، آب آشامیدنی استان از منابع شیرین‌سازی آب دریا به وضعیت پایدار و مطمئن برسد.


گراوند تنها راه تأمین آب آشامیدنی از طریق شیرین‌سازی آب دریا دانست و تأکید کرد: تا حد توان این پروژه‌ها اجرا شده و پیشرفت خوبی دارد که امید می‌رود با مدیریت آینده استان بوشهر، این گونه پروژه‌ها اجرا، تکمیل و به بهره‌برداری برسد تا سال آینده استان بوشهر دغدغه زیادی در تامین آب نداشته باشد.


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان هم گفت: این استان اکنون در حال گذر از سال آبی خشک و بی‌سابقه‌ای است و با توجه به اینکه برای پاییز نیز فصلی کم بارش پیش بینی شده منابع آب زیرزمینی این استان روز به روز در مسیر تحلیل رفتن است.


عبدالحمید حمزه‌پور افزود: منابع آب آشامیدنی استان بوشهر وابستگی شدید ۹۰ درصدی به خارج از این استان دارد که در این راستا تلاش شده با احداث آب‌شیرین کن این وابستگی به حداقل برسد.


وی ادامه داد: در این ارتباط راهبرد و استراتژیک خوبی برای حل مشکلات آب استان بوشهر تدوین شده که از ظرفیت شیرین‌سازی آب شور و دریا استفاده شود.


حمزه‎پور گفت: اکنون استان بوشهر نزدیک به ۴۰ هزار مترمکعب آب از آب‌شیرین کن در حال تولید دارد و حدود ۱۰۰ هزار مترمکعب نیز در دست اجرا است.


وی اظهار داشت: آب شیرین ۳۵ هزار مترمکعبی بوشهر اکنون پیشرفت ۷۰ درصدی دارد و پیش بینی شده با توجه رفع موانع در ترخیص تجهیزات موردنیاز فاز نخست آن امسال وارد مدار شود.


حمزه پور یادآور شد: برآورد شده با بهره‏‌برداری از فاز نخست ۲ پروژه آب‌شیرین کن شهر بوشهر چالش تامین آب سال آینده کاهش پیدا کند.


وی در ارتباط با آب‌شیرین کن هزار مترمکعبی جزیره شیف نیز اظهار داشت: حداکثر ظرف ۴۵ روز این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.


حمزه‌پور یادآور شد: اکنون ۱۰ درصد آب شرب استان بوشهر از ظرفیت آب‌شیرین کن‌ها تامین می‌شود که پیش بینی شده تا پایان سال به ۲۰ و در پایان طرح به ۴۰ درصد برسد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار