رییس اتاق بازرگانی بوشهر  :
بوشهر: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان بوشهر با اشاره به اینکه فعالان تجاری اکنون به دلیل تحریم های خارجی در نوعی محاصره اقتصادی گرفتار شده اند، گفت: همچنین خودتحریمی هایی که با قوانین خلق الساعه و بازدارنده شاهدیم، دست و پای تجار را بسته و در همین راستا طی سالجاری 60 درصد افت کانتینتر ورودی به بندر بوشهر داشته ایم.
کد خبر: ۶۸۹۸۲۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۲ 12 December 2018

بوشهر: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان بوشهر با اشاره به اینکه فعالان تجاری اکنون به دلیل تحریم های خارجی در نوعی محاصره اقتصادی گرفتار شده اند، گفت: همچنین خودتحریمی هایی که با قوانین خلق الساعه و بازدارنده شاهدیم، دست و پای تجار را بسته و در همین راستا طی سالجاری 60 درصد افت کانتینتر ورودی به بندر بوشهر داشته ایم.

به گزارش «تابناک بوشهر»؛ خورشید گزدرازی در ادامه با بیان اینکه بوشهر از استان هایی بوده که بیشترین توفیق را در زمینه بازار قطر کسب کرده افزود: با رفت و آمدهایی که شد و مذاکراتی که صورت گرفت، به اقدامات اجرایی برای همکاری اقتصادی با این کشور رسیده و به عنوان یک کار اجرایی، مقدمات سرمایه گذاری کشور قطر در تولید گوشت قرمز در بوشهر آغاز شده است.

گزدرازی توضیح داد: قرار است شرکتی قطری که 10 کشتی برای انتقال دام از استرالیا دارد، با فراهم کردن زیرساخت های قرنطینه و دامپزشکی، برای انتقال دام به بوشهر زمینه بسته بندی و فرآوری آن را مهیا کند که علاوه بر تامین بازار کشور ما، می تواند نیاز قطر را هم تامین نموده و زمینه ساز اشتغال و فرصت های اقتصادی جانبی برای بوشهر می باشد.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذار قطری در حال رفع نواقص زیرساخت ها مثل کشتارگاه چاهکوتاه می باشد، ابراز امیدواری کرد: تال 6 ماه آینده شاهد اجرایی شدن این موضوع باشیم.

رییس اتاق بازرگانی بوشهر همچنین از مهیا شدن 10 غرفه فروش در بندر الرویس قطر برای انتقال کالا از بوشهر آماده شده، اظهار داشت: تلاش ما این است که بوشهر به پایلوت ترانزیت با کشور قطر مبدل شده و فراتر از آن به قطر به عنوان پلی برای صادرات محصولات نگاه کرد، چرا که ظرفیت های کشتی و حمل و نقل مناسبی خصوصا برای انتقال میگوی بوشهر به بازار اصلی آن که چین می باشد وجود دارد.

افتتاح دفتر ایران و قطر در اهواز جنبه تبلیغاتی داشت

وی در پاسخ به سوال «خلیج فارس» درباره اینکه اخیرا دفتر مشترک ایران و قطر در اهواز با هدف توسعه مبادلات با این کشور ایجاد شده، درحالی که فاصله و مزیت های بوشهر برای حضور در قطر مناسب تر است، تصریح کرد: شفاف عرض می کنم که این دفتر به مناسبت روز ملی صادرات به صورت نمادین در اهواز ایجاد شده و اگر سری به آنجا بزنید می بینید هیچ خبری نیست.

گزدرازی ادامه داد: بوشهر در زمینه ارتباط تجاری با قطر گام های اجرایی برداشته که پایلوت تولید گوشت قرمز که امیدواریم تا 6 ماه آینده عملیاتی شود و همچنین توافق برای شروع خط کشتیرانی بوشهر-قطر پس از آماده سازی پایانه والفجر تا پایان امسال در راستای همین پیگیری ها بوده است. خط کشترانی که به دلیل هزینه های بالای پرواز، می تواند برای سفر تجار و مسافران مقرون به صرفه باشد.

مهمترین بازار خرمای استان در کشورهای روسیه و اوکراین

رییس اتاق بازرگانی بوشهر با بیان اینکه در اولین نمایشگاه خرما در ماه گذشته برگزاری دوره های بسته بندی و فرآوری برای فعالان این صنایع و اییجاد صندوق ملی حمایت از خرما دو دستاورد مهم بود، گفت: نخیلات و خرما مهمترین پتانسیل کشاورزی استان بوشهر است که 15 درصد نیاز کشور از استان بوشهر تامین می کند.

وی ادامه داد: بازار اصلی صادرات خرمای بوشهر کشورهای اوراسیا مثل روسیه و اوکراین می باشد که حضور انجمن ملی خرما در زیرمجموعه اتاق بازرگانی بوشهر که از تولیدکننده تا فرآوری را در بر می گیرد، زمینه خوبی برای توسعه بازار فراهم کرده است.

چالش جدی در بازار گوجه فرنگی استان

وی گوجه فرنگی خارج فصل را دیگر محصول مهم استان در بخش کشاورزی دانست و گفت: هر سال تولیدکنندگان این محصول با مشکل بازار مواتجه هستند و امسال که گوجه فرنگی در لیست ممنوعه صادرات قرار دارد، این چالش بیشتر می باشد که امیدواریم در خصوص بازار صادراتی آن چاره اندیشی شود.

گزدرازی راهکار اصلی را مدیریت سطح زیرکشت گوجه فرنگی دانست و خاطرنشان کرد: از جهادکشاورزی درخواست کرده ایم برای کاهش فشار به منابع زیرزمینی و جلوگیری از زیان کشاورزان، میزان کشت گوجه در مزارع مدیریت و محدود شود و سراغ کشت های جایگزین رفت.

تعطیلی ته لنجی در بنادر استان

رییس اتاق بازرگاتی بوشهر درخصوص سوالی پیرامون شرایط ته لنجی گفت: موضوع ته لنجی در استان به دلیل افزایش قیمت ارز منتفی شده و دیگر چیزی به نام ته لنجی در بنادر استان وجود ندارد.

گزدرازی با بیان اینکه بخش عمده ای از ملوانان استان بوشهر بیکار و خانه نشین شده اند ادامه داد: مصوبه دولت برای کاهش قیمت سوخت شناورها درخصوص ته لنجی عملا کارایی نداشت و این برای شرایطی مناسب بود که قیمت ارز متعادل بود، نه امروز که یک کیسه برنج در امارات به 800 هزارتومان رسیده و اگر به عنوان کالای ملوانی وارد کشور شود، بازار پذیرش آن را ندارد.

مالیات ها واقعی شود تا کارت های یکبار مصرف جمع شود

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر رییس سازمان صنعت و تجارت استان مبنی بر ابطال 400 کارت بازرگانی در بوشهر گفت: به عنوان متولی صدور کارت های بازرگانی، هیچ اعتقادی به صدور کارت های بازرگانی یک بار مصرف ندارم. اگر قرار است اصلاحی انجام شود نیاز است مالیات ها واقعی شود تا بازرگانان به سمت این نوع کارت ها و در برخی موارد فرار مالیاتی نروند. البته این را بارها به دولت انعکاس داده ایم، ولی اقدامی نشده است.

پایانه صادراتی بوشهر سرگردان میالن وعده ها

گزدرازی درباره سوالی پیرامون سرنوشت پایانه صادرات مواد معدنی بوشهر گفت: این پروژه در دولت سابق داشت به نتیجه خوبی می رسید، ولی با تغییر مدیریت ها، نظر استاندار سابق این بود که پروژه به منطقه دیگری منتقل شود و از طرفی به دلیل مسائل زیست محیطی پایانه صادرات موادمعدنی، نهایتا جانمایی آن در ساحل شهرستان تنگستان در نظر گرفته شده است.

هتل 5 ستاره بوشهر وارد مرحله اجرایی شد

وی همچنین درباره سوالی پیرامون ساخت هتل 5 ستاره در جاده امام علی بوشهر با سرمایه گذاری اتاق بازرگانی که دو سال پیش کلنگ زنی شد بیان کرد: تغییر کاربری و دریافت مجوزهای این پروژه زمانبر شد و نهایتا از یک ماه اخیر روند عملیاتی پروژه و تجهیز کارگاه آغاز شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار