رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر خبرداد:
استان بوشهر به عنون یکی از استان‌های اول در زمینه تعداد پروژه‌های نیمه تمام در کشور بوده به طوری که در این استان زمان اجرای تعدادی از پروژه‌ها به نیم قرن رسیده است.
کد خبر: ۶۷۴۸۷۶
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۴ 31 October 2018

 

پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام در کشور سال‌هاست به یک معضل تبدیل شده است و عدم رعایت اولویت‌بندی در پروژه‌ها و مسایل سیاسی و اداری باعث شده بر تعداد پروژه‌های نیمه تمام در کشور اضافه شود.

از سوی دیگر اجرای برخی پروژه‌های غیرضرور جدید هیچ توجیه فنی و اقتصادی نداشته گاها به دلیل اهداف سیاسی و انتخاباتی بر مسئولان تحمیل شده و این موضوع علاوه بر خرد شدن بودجه های عمرانی، هدر رفت بیت‌المال را نیز در پی داشته است.

فعالیت اقتصادی مناطق محروم کشور به ویژه استان محرومی چون بوشهر با تکیه بر طرح‌های کلان بهبود می‌یابد و باید از طرح‌های غیرضرور پرهیز شود چرا که این طرح‌ها علاوه بر هرینه بر بودن هیج سود و منفعتی برای شهرها و مناطق کم برخوردار نخواهد داشت.

در کشور حدود ۷۶ هزار پروژه نیمه‌تمام ملی و استانی وجود دارد که برای تکمیل آنها به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است، بودجه طرح‌هایی که هر ساله بخش زیادی از آن تخصیص پیدا نمی‌کنند و به مرحله بهره‌برداری نیز نمی‌رسند.

لزوم تسریع در تکمیل پروژه‌ها

رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متاسفانه از سال‌های قبل تعداد زیادی پروژه نیمه تمام در استان بوشهر باقی مانده است که باید برای تکمیل آنها اقدام شود.

حجت‌الاسلام عبدالحمید خدری تصریح کرد: انتظار داریم که به منظور تسریع در تکمیل طرح‌های نیمه تمام موجود در استان بوشهر هر چه سریع‌تر اعتبارات مورد نیاز تامین و اختصاص یابد.

وی از تلاش همه مسئولان برای توسع زیرساخت‌ها در سطح استان بوشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: تکمیل طرح‌های نیمه تمام یک اولویت مهم است و باید با تکمیل این طرح‌ها زمینه توسعه هرچه بیشتر استان فراهم شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد و توسعه صنایع در سطح استان بوشهر متوازن نیست، بیان کرد: روزهای بسیار خوبی در آینده برای ارتقاء و توسعه استان در پیش خواهد بود.

وجود ۲۶۰۰ پروژه نیمه‌تمام در استان

استان بوشهر به عنون یکی از استان‌های اول در زمینه تعداد پروژه‌های نیمه تمام در کشور بوده به طوری که در این استان زمان اجرای تعدادی از پروژه‌ها به نیم قرن رسیده است.

استان بوشهر به رغم داشتن ظرفیت‌های عظیم نفت و گاز و پتروشیمی، نیروگاه اتمی با مشکلات متعدد بیکاری، آسیب های اجتماعی و عدم توسعه یافتگی وغیره دسته و پنجه نرم می‌کند.

طی سال‌های اخیر دولت‌ها برای شتاب و توسعه استان‌ها پروژه‌ها و طرح‌های مختلفی تصویب و اجرایی کرده‌اند که متاسفانه به دلیل عدم توجه در بحث اعتبارات و عدم مدیریت درست بسیاری از پروژه‌ها در استان سال‌ها از برنامه‌های پیش‌بینی شده عقب هستند که می‌توان به عنوان نمونه به پروژه راه آهن بوشهر - شیراز - عسلویه، آزاد راه بوشهر شیراز، بزرگراه اهرم - برازجان، چهار سد مخزنی نیمه تمام اشاره کرد.

در حال حاضر حدود دو هزار و ۶۳۰ پروژه نیمه تمام استانی و ملی در استان بوشهر وجود دارد که به گفته مسئولان برای تکمیل و بهره برداری از آنها به هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه از منابع مختلف نیاز است.

بودجه‌ها تخصیص یابند

اینکه اول سال بودجه‌ای را پیش‌بینی و مصوب کنیم و آخر سال نتوانیم تامین کنیم، باعث می‌شود تا پروژه‌ها و هزینه‌های جاری دچار مشکل شوند. از سوی دیگر عدم تخصیص بودجه های عمرانی باعث تاخیر در اتمام طرح‌ها در موعد مقرر از یک سو می‌شود و رکود اقتصادی و نارضایتی و بی‌اعتمادی مردم به مسئولان را افزایش خواهد داد.

سال ۹۶ بودجه عمرانی استانی بوشهر افزون بر ۵۵۰ میلیارد تومان بود که تنها ۴۵ درصد از این بودجه تخصیص پیدا کرد و عدم تخصیص بودجه‌های مصوب هر ساله ادامه داشته و حتی دولت برای جبران کمبود بودجه نیز مثل متمم بودجه کاری نمی‌کند و سال‌ها طول می‌کشد تا پروژه‌های نیمه‌تمام به سرانجام برسد.

امسال نیز بودجه عمرانی استانی بوشهر از محل منابع و ردیف‌های مختلف افزون بر ۷۸۳ میلیارد تومان پیش بینی و مصوب شده که در حال حاضر با گذشت هفت ماه از سال از میزان تخصیص و جذب این اعتبارات اطلاعی نیست و از سوی مسئولان سازمان برنامه وبودجه خبر رسانی نشده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار