رویای اتوموبیل لوکس سواری مردم بوشهرتعبیرنشد:
بوشهر: لایحه تاسیس 8 منطقه آزاد جدید از جمله بوشهر در شرایطی در مجلس مصوب و برای بررسی به شورای نگهبان ارسال شده که دو مزیت این مناطق برداشته شده است.
کد خبر: ۶۵۱۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵ 05 September 2018

بوشهر: لایحه تاسیس 8 منطقه آزاد جدید از جمله بوشهر در شرایطی در مجلس مصوب و برای بررسی به شورای نگهبان ارسال شده که دو مزیت این مناطق برداشته شده است.

به گزارش «تابناک»؛ در ضوابط مصوبه مجلس، مجوز واردات خودرو در مناطق آزاد و واردات کالای همراه مسافری با محدودیت هایی مواجه گردیده که اگرچه با هدف کاهش انحرافات قبلی در مناطق آزاد می باشد، اما دو منفعتی که برای عموم از این مناطق انتظار می رفت، با چالش مواجه گردیده است.

بر اساس لایحه تصویب شده در مجلس؛ مجوز واردات خودروهای سواری خارجی در محدوده مناطق آزاد جدید صرفا به اشخاصی اعطاء می شود که دارای مجوز فعالیت اقتصادی در محدوده منطقه باشند.

همچنین تردد خودروهای فوق صرفا در محدوده مصوب (فنس کشی شده) این قانون امکان پذیر است.

علاوه بر این، واردات کالا از خارج کشور به مناطق آزاد جدید به منظور عرضه به مسافرین، ممنوع و اعطای معافیت کالای همراه مسافر از مناطق مذکور به سرزمین اصلی صرفا شامل کالاهای تولید شده در آن مناطق می باشد.

طبق اطلاعات کسب شده، محدوده منطقه آزاد بوشهر شامل نقاطی از شهرستانهای بوشهر و دشتستان است که در زمان استاندار سابق تعیین شده بود. بر این اساس مردم بومی و محلی حق واردات خودرو های خارجی را نداشته و فعالین اقتصادی که حق واردات خودرو را دارند نیز صرفا در محدوده مشخص حق تردد دارندکه با فنس کشی مشخص می شود!

بنظر می رسد با این محدودیت، نه تنها مسافرین سایر نقاط کشور، بلکه حتی مردم استان بوشهر که در خارج از محدوده فنس کشی شده زندگی می کنند، نمی توانند کالاهای وارداتی را به قصد انتقال به محل سکونت خود (خارج از فنس) خریداری و خارج کنند!

با توجه به دو بند قانون فوق که استفاده از خودرو خارجی و کالاهای وارداتی در خارج از فنس را غیر مجاز اعلام کرده و اینکه بیشتر فرصت های شغلی احتمالی در محدوده این مناطق، شامل جوانان بومی استان نشده و به آشنایان صاحبان و سرمایه گذاران این صنایع خواهد رسید؛ عملا عایدی خاصی به مردم استان نخواهد رسید جز بالا رفتن قیمت ملک که فعلا در شهر بوشهر ایجاد شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار