بوشهر:مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهرگفت: لاشه نهنگ 14 متری از گونه براید که به گل نسته است در محدوده پارک ملی دیر- نخیلو شهرستان دیر این استان مشاهده شد.
کد خبر: ۶۳۹۲۴۸
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۲ 05 August 2018

بوشهر:مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهرگفت: لاشه نهنگ 14 متری از گونه براید که به گل نسته است در محدوده پارک ملی دیر- نخیلو شهرستان دیر این استان مشاهده شد.

حسین دلشب  افزود: لاشه نهنگ مشاهده شده در حال متلاشی شدن بوده از این رو علائمی از دلیل تلف شدن این نهنگ در بررسی های اولیه مشخص نشده است.
وی اظهارداشت: براساس داده های آموری مربوط به موارد مشابه در سالهای گذشته برخورد با ادوات و شناورهای صیادی و گرفتار شدن در آبهای کم عمق از دلایل اصلی به گل نشستن و اتلاف آنها بوده است.
دلشب یادآورشد: نهنگ ها و دلفین ها از گونه های در معرض خطر انقراض جهانی بوده و برای ادامه زندگی به طور جدی نیازمند کمک هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهرگفت: نهنگ براید از نژاد گرمسیری و از گونه های نادر است که در سالهای اخیر در مناطق مختلف این استان چند مورد از به گل نشستن آن یا سایر گونه های نهنگ مشاهده شده است.
وی بیان کرد: نهنگ ها برای تامین تغذیه خود بصورت اتفاقی از آبهای اقیانوسی به خلیج فارس مهاجرت می کنند.
دلشب ادامه داد: نهنگ براید با سرعت 25 کیلومتر بر ساعت و تا عمق 300 متری دریا در آبهای خلیج فارس، اقیانوس های اطلس، آرام و هند و آبهای مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و آبهایی با حرارت 16 درجه سانتیگراد به بالا زندگی می کند.
وی گفت: سواحل خلیج فارس در مسیر مهاجرت این نهنگ ها نیست و گونه هایی هستند که برای تغذیه خود به خلیج فارس می آیند.
دلشب ادامه داد: در راستای حفاظت از پستانداران دریایی و از جمله نهنگ چاپ کتاب و بروشور، برگزاری کلاس های توجیهی و آموزشی برای صیادان و افراد محلی جهت همکاری مردم منطقه با برنامه های حفاظتی این گونه های مهم دریایی انجام شده است.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار