مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: به منظور ارتقای سطح توان نیروهای عملیاتی، مانور همزمان مقابله با آلودگی نفتی و جستجو و نجات دریایی با مشارکت دریابانی استان بوشهر در کانال دسترسی بندر برگزار شد.
کد خبر: ۱۰۲۱۸۲۲
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۱ 11 January 2022

 

به گزارش تابناک بوشهر، سیاوش ارجمندزاده مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر ظهر امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: به منظور ارتقای سطح توان نیروهای عملیاتی، مانور همزمان مقابله با آلودگی نفتی و جستجو و نجات دریایی با مشارکت دریابانی استان بوشهر در کانال دسترسی بندر برگزار شد. 

ارجمندزاده افزود: یکی از موارد متمایز این مانور استفاده از ظرفیت پروازی جایرو پلین اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر بوده که جهت پایش‌های هوایی سواحل استان به منظور مقابله با آلودگی نفتی و عملیاتهای جستجو و نجات دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

وی بیان کرد: بر اساس سناریوت عیین شده، در پایش هوایی کانال دسترسی بندر بوشهر توسط جایروپلین اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، آلودگی نفتی در محدوده شمال اسکله یک به وسعت ۳۰۰ متر مشاهده شد و طی اطلاع به مرکز پاسخگویی به اضطرارهای دریایی، تیم یگان حفاظت اداره کل بنادر و دریانوردی استان و تیم مقابله با آلودگی جهت ارزیابی میدانی به موقعیت اعزام گردید و جایروپلین به فرودگاه بوشهر بازگشت. 

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر ادامه داد: در بازدید و بررسی‌های اولیه مشخص شد یک نفر از ملوانان اسکله نیز درهنگام سانحه در دریا سقوط کرده و مفقود شده است، با تایید این موضوع بلافاصله هماهنگی لازم انجام شد و علاوه بر اعزام تیم مقابله با آلودگی، عملیات جستجو و نجات نیز آغاز گردید. 

وی اضافه کرد: براین اساس شناورهای ناجی ۹ از لنگرگاه خارجی، شناور ناجی ۲ از اسکله ۱۵ و شناورهای دریابانی از پایگاه دریابانی و جایروپلین بندر از فرودگاه به موقعیت اعزام شدند تا بر اساس الگوی جستجوی موازی، نفر مفقودی را پیدا نمایند در این مانور جهت سنجش توان عملیاتی از مانکن (آدمک) استفاده شد. 

ارجمندزاده گفت: بر اساس الگوهای اعلامی و با توجه به جریان جزر آب، گشت زنی در موقعیت شمال بندر آغاز شد و ابتدا موقعیت نفر مفقودی توسط جایروپلین مشخص و به شناورها اعلام گردید و در اولین فرصت توسط شناور ناجی ۹ از آب گرفته شد و در اسکله ۱۵ به آمبولانس تحویل شد. 

ارجمندزاده افزود: همزمان با عملیات جستجو و نجات، تیم مقابله با آلودگی، با اعزام شناورهای یادگار، خلیج فارس و تاسوعا به همراه تجهیزات لازم و شناور احسان به عنوان شناور طناب‌گیر به موقعیت، عملیات مقابله با آلودگی را انجام دادند. 

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر بیان کرد: با توجه به جریان آب و به منظور محصور نمودن آلودگی، عملیات بوم اندازی به طور دقیق انجام گرفت و بلافاصله با دستور فرمانده صحنه، عملیات جمع آوری لکه‌های نفتی و پاک‌سازی نیز انجام شد. 

وی اضافه کرد: همه تیم‌های شرکت کننده مانور را طبق سناریو و با رعایت پروتکل‌ها و استانداردهای لازم با موفقیت به پایان رساندند. 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار