با سپری شدن فصل گرما نخستین گروه از پرندگان مهاجر در مناطق ساحلی و تالابی استان بوشهر فرود آمدند.
کد خبر: ۱۰۰۹۶۸۵
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۷ 17 November 2021

 

به گزارش تابناک بوشهر، یکی از زیستگاه مهم پرندگان تالاب‌ها، سواحل و نقاط حفاظت شده است که استان بوشهر محل مناسبی برای زیست، زاد و ولد و زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر است.

با آغاز فصل سرما مناطق مختلف استان بوشهر میزبان پرندگان گوناگون است که در این راستا هر ساله با آغاز فصل سرما هزاران پرندگان مهاجر به سواحل خلیج فارس مهاجرت می‌کنند.

تالاب آب شیرین و ساحلی استان بوشهر محل تغذیه و زمستان‌گذرانی گونه‌های فراوانی از جمله، فلامینگو، پلیکان، پرستو دریایی، انواع اردک و غاز و دیگر پرندگان است.

اکنون با سپری شدن گرما و آغاز فصل سرما هزاران پرنده در مناطق ساحلی و تالابی استان بوشهر فرود آمدند.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان بوشهر با اشاره به کوچ پرندگان به استان اظهار داشت: از اوایل آبان ماه امسال مهاجرت پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در مناطق تالابی و ساحلی استان آغاز شده است.

خسرو درویشی بیشترین ساحل خلیج‌فارس را در استان بوشهر دانست و بیان کرد: استان بوشهر با توجه به دارا بودن بیشترین نوار ساحلی با خلیج‌فارس با تنوع بافت و شکل زیاد و جزایر بکر و غیرمسکونی ، تنوع گیاهان آبزی و وفور مواد غذایی ، زیستگاه مناسبی برای پرندگان آبزی و کنار آبچر است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین زیستگاه این پرندگان و مورد توجه سازمان بین‌المللی پرندگان در فصل سرما استان بوشهر است گفت: بیش از 120 گونه از حدود 20 خانواده پرندگان در استان بوشهر شناسایی و مشاهده شده‌اند.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی استان بوشهر افزود: انواع پرندگان از خانواده‌های باکلان، کاکایی، پلیکان، حواصیل، فلامینگو، اردک ، درنا، سلیم، آبچلیک ،غاز، لک لک، حواصیل و پرستو دریایی جمعیت عمده مهاجر پرندگان آبزی را تشکیل می‌‌دهند

درویشی با اشاره به آمار سرشماری سال گذشته خاطر نشان کرد: تعداد پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی به استان بوشهر در سال گذشته حدود 68 هزار قطعه شمارش شد که نشانگر افزایش حداقل 10 درصدی حضور این پرندگان نسبت به سال قبل از آن بوده است.

وی بیان کرد: مناطق تحت مدیریت استان بوشهر را پارک ملی دریایی نایبند، پارک ملی دیر نخیلو، مناطق حفاظت شده مند، حله، اثر طبیعی ملی خارکو و پناهگاه حیات وحش خارک و سواحل استان از محل‌های اصلی مشاهده این پرندگان است.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی استان بوشهر اظهار امیدواری کرد: با وقوع بارندگی‌های مناسب در ادامه نیمه دوم سال، استان بوشهر میزبان بسیاری از این پرندگان باشد.

درویشی، پارک ملی دریایی دیر- نخیلو را یکی از مهمترین کانون‌های زادآوری و زمستان‌گذرانی پرستو دریایی دانست و خاطر نشان کرد: هزاران پرنده در پارک ملی دریایی دیر- نخیلو زیست می‌کنند که آن را به بهشت پرندگان تبدیل کرده است.

وی گفت: اکثر این پرندگان متعلق به گونه‌های پرستو دریایی کاکلی کوچک، پشت تیره ، اگرت، کاکلی بزرگ و سلیم خرچنگ‌خوار است.

استان بوشهر با دارای بودن 937 کیلومتر مرز ساحلی و دریایی با خلیج‌فارس ظرفیت قابل توجهی برای زیست و زادآوری انواع حیات وحش به‌ویژه پرندگان مهاجر و زمستان‌گذر فراهم کرده است.

وجود این مرز دریایی، باتلاق‌ها و جزایر، زمینه مساعدی را برای مهاجرت پرندگان و زاد و ولد پرندگان را مهیا کرده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار